Muinaisten palestiinalaisten paluu

Muinaiset Kirjoitukset puhuvat palestiinalaisista lukuisia kertoja ja erityisesti arvostettu kuningas Jaakon käännös käyttää Palestiina sanaa neljä kertaa. Kuitenkin, näitä kahta ei pidä sekoittaa muinaisiin israelilaisiin, joiden välillä oli jo tuolloin taistelu luvatusta maasta. Tilanne on siis muuttunut yli kolmessa tuhannessa vuodessa hyvin vähän tässäkään suhteessa ja siksi on tärkeä ymmärtää tämän konfliktin juuret sekä osapuolien juuret.

war-summed-up-one-pic

”Ja Israel ja palestiinalaiset (filistealaiset) asettuivat sotarintaan toisiansa vastaan.” – 1. Samuel 17:21 [n. 1000 eKr]

Muinaiset palestiinalaiset

MedMap4

”Ja Misraimille syntyivät luudilaiset, anamilaiset, lehabilaiset, naftuhilaiset, patrokselaiset, kasluhilaiset, joista filistealaiset ovat lähteneet, sekä kaftorilaiset.” – 1. Mooses 10:13-14

Kirjoitukset puhuvat lukuisia kertoja filistealaisista ja Filisteasta maana, joka sijaitsi nykyisen Israelin rannikkolla Libanonista Gazaan.

”Enkö minä johdattanut israelilaisia Egyptin maasta ja filistealaisia Kaftorista ja aramilaisia Kiiristä?” – Aamos 9:7

Filistealaiset ovat Misraimin jälkeläisten kasluhilaisten jälkeläisiä, jotka asettuivat Kreetan saarelle ja Kirjoitukset mainitsevatkin universumin Luojan itsensä johdattaneen filistealaiset tuolta saarelta (Jer. 47:4, Aam. 9:7). Misraimilla tarkoitetaan taas Egypti ja Egyptiä kutsutaankin yhä Misraimiksi monissa kielissä. Tänäkin päivänä on nähtävissä tämä sukulaisuussuhde gazalaisten ja egyptiläisten välillä, joka kylläkin on rakkaus-viha suhde.

Map-of-philistine-cities-battles

”Ja Aabraham asui kauan muukalaisena filistealaisten maassa.” – 1. Mooses 21:34

Nimitys filistealaiset tulee heprean kielen Pĕlishtiy-sanasta, joka tarkoittaa sanatarkasti maahanmuuttajia tai tunkeutujia. Ja nämä filistealaiset eli palestiinalaiset asuttivat nykyistä Israelin maata jo lähes 4000 vuotta sitten, mutta on merkittävä ymmärtää, että universumin Luoja antoi maan nimenomaan Aabrahamin jälkeläisillä (1. Moos. 12:7) ja tämä lupaus vahvistettiin myöhemmin Isaakille (1. Moos. 26:3), jonka jälkeläisiä israelilaiset ovat.

Tuosta maa alueen nimestä Filistea (engl. Philistine) muuntautui ajansaatossa nimi Palestiina, niin että tätä nimeä käytti tunnettu historioitsija Herodotus jo 484-425 eKr kreikan kielisessä Historiateoksessaaan.

”Sieltä he marssivat Egyptiä vastaan: ja kun he olivat Syyrian osassa Palestiinaksi kutsutussa osassa, Psametik Egyptin kuningas tapasi heidät ja taivutteli heitä lahjoin ja rukouksin olemaan tulematta pitemälle.” – Herodotus, Historiateos 1.105.1 (484–425 eKr) [Käännetty A.D. Godleyn käännöksestä]

”Niinpä ainoa ilmeinen sisäänpääsy tie Egyptiin on tämä. Tie kulkee Foinikiasta (Libanonista) Cadytiksen (Gazan) kaupungin rajoille asti, joka kuuluu niin sanottuille Palestiinan syyrialaisille.” – Herodotus, Historiateos 3.5.1 (484–425 eKr) [Käännetty A.D. Godleyn käännöksestä]

”[Herran enkeli] sanoi: ’Nouse, ota lapsi ja hänen äitinsä ja mene Israelin maahan, sillä ne ovat kuolleet, jotka väijyivät lapsen henkeä’.” – Matteus 2:20

Vielä Messias Jeesuksen päivinä 2000 vuotta sitten Herran enkeli nimittä maata Israelin maaksi ja alueen nimi muuttui vasta keisari Hadrianuksen toimesta Syyria-Filisteaksi n. 132 jKr Bar Kokhban kapinan kukistuttua kolmannessa juutalaissodassa. Ja tästä muotui alueelle nimi Palestiina.

Mooseksen ennustuksellinen laulu Palestiinasta

song-of-moses

”Silloin Mooses ja israelilaiset veisasivat Herralle tämän virren; he sanoivat näin: ’Minä veisaan Herralle, sillä hän on ylen korkea; hevoset ja miehet hän mereen syöksi…’.” – 2. Mooses 15:1

Mooses lauloi muinaisten israelilaisten kanssa tämän laulun välittömästi sen jälkeen, kun he olivat paenneet Egyptin maasta ja Faaraon joukot hukkuivat Punaiseen mereen.

Kuningas Jaakon arvostettu vuoden 1611 englannin kielinen käännös Kirjoituksista käyttää sana Palestine-sanaa neljä kertaa ja ensimmäisen kerran se on Mooseksen laulussa, jonka viisi viimeistä jaetta kuuluu kääntää futuurissa eli tulevassa aikamuodossa.

”Kansat kuulevat ja vapisivat: suru saa otteen Palestiinan asukkaista. Silloin Edomin ruhtinaat hämmästyvät, Mooabin sankarit valtaa vavistus; kaikki Kanaanin asukkaat sulavat pois. Pelko ja kauhu tulee heidän päällensä; sinun käsivartesi väkevyyden tähden he käyvät mykiksi niinkuin kivi; kunnes sinun kansasi kulkee perille, Oi Herra, kulkee perille se kansa, jonka olet itsellesi ostanut. Sinä viet heidät sinne ja istutat heidät perintöosasi vuorelle, paikkaan, Oi Herra, jonka sinä olet tehnyt paikaksesi, pyhäkköksesi, Oi Herra, jonka sinun kätesi ovat perustaneet. Herra hallitsee aina ja iankaikkisesti.” – 2. Mooses 15:14-18 (KJV mukaan)

Tässä ennustetaan tuho Palestiinalle ja kaikile alueen asukkaille, joka kuvaa tulevassa Lähi-idän sodassa (Ps. 83, Ob. 1) tapahtuvaa palestiinalaisten suurta tuhoutumista. Ja tässä olevat sanat ”asukkaat sulavat pois” voidaan jopa ottaa kirjaimellisesti, jos Israelin puolustusvoimat IDF käyttävät nykypäivän tehokkaita aseita tuhoamaan palestiinalaiset.

Tämä liitetään myös juutalaisten paluumuuttoon Israeliin, joka on nyt koko ajan menossa. Ja jotta tämä paluumuutto nopeutuu, niin universumin Luoja sallii antisemitismin eli juutalaisvihan nouseminen, jolloin Hän vetää ja Saatana työntää juutalaisia Israelin maahan.

Lopunajan ennustuksia Palestiinasta

israel_yom_kippur_war

”Niin, ja mitä sinulla tekemistä minun kanssani, Oi Tyyro, ja Siidon ja kaikki Palestiinan rannikot? Tahdot sinä kostaa minulle? Ja jos sinä kostat minulle, kiiruusti ja nopeasti palautan sinun kostosi sinun oman pääsi päälle; koska sinä olet ottanut hopeani ja kultani, ja kantanut sinun temppeleihisi minun ihanan miellyttävät tavarani. Ja myös Juudan lapset ja Jerusalemin lapset sinä olet myynyt kreikkalaisille, että voisit poistaa heidät kauas heidän rajaltaan. Katso, minä nostaen heidät paikasta johonka sinä olet myynyt heidät, ja palautan sinun kostosi sinun oman pääsi päälle; ja minä myyn sinun poikasi ja sinun tyttäresi Juudan lasten käsiin, ja he myyvät heidät sabalaisille, kansalle kaukana; sillä Herra on puhunut sen.” – Joel 3:4-8 (KJV mukaan)

Profeetta Joelin kirja kertoo viimeisistä päivistä ja se onkin erittäin ajankohtainen meidän ajallemme, kuvaten tapahtumia ennen Messias Kuninkaan paluuta. Ja tässä kirjassa myös nimi Palestiina esiintyy yhden kerran kuvaten tapahtumia, kun juutalaisten ja Jerusalemin tilanne muuttuu (Joel 3:1).

Tässä ahdistuksen ajan ennustuksessa tulee ilmi, että palestiinalaisalueille ja Libanonille on tapahtunut jotakin, jonka ne tahtovat kostaa. Tämä minkä he tahtovat kostaa, on tuleva sota Lähi-idässä, jossa he kärsivät merkittävän tappion, mutta heitä tulee seuraamaan vielä kovempi kohtalo, kun heidät ajetaan pois kotimaastansa juutalaisten otettua se hallintaansa (Libanon ja Gaza yms.) ja tuolloin juutalaiset myyvät näitä entisiä ahdistajiaan Saudi-Arabiaan tai ”rikkaasen Arabiaan” kuten vanha Biblia käännös toteaa, josta monet alueen arabit ovatkin lähtöisin alunperin.

Tähän liittyy myös Jesajan kirjan 14. luvun ennustus Israelin paluumuutosta, joka tuolloin toteutuu kokonaisuudessaan valtavan antisemitismin noustessa, ja jossa esiintyy loput kaksi kertaa Palestiina-sana kuningas Jaakon käännöksessä.

Älä riemuitse, koko Palestiina, koska sinua lyönyt sauva on murtunut. Sillä käärmeen juuresta tulee esille basiliski, ja hänen hedelmänsä  on tulinen lentävä käärme. Ja kurjien esikoiset syövät, ja tarvitsevaiset lepäävät alas turvassa. Ja minä tapan sinun juuresi nälkään, ja hän hän tulee surmaamaan sinun jäännöksesi. Valita, Oi portti; itke, Oi kaupunki; sinä, koko Palestiina, olet liuennut. Sillä, pohjoisesta tulee savu, ja kukaan ei tule olemaan yksin hänen säätäminä aikoinaan. Mitä silloin vastaataan kansan sanansaattajille? Että Herra on perustanut Siionin, ja hänen kansansa köyhät luottavat siihen.” – Jesaja 14:29-32 (KJV mukaan)

Tässä ennustuksessa Palestiinasta niin ikään luetaan sillä kova tuomio, jopa niin että heidät sanotaan ”liukeneman”, joka kirjaimellisesti otettuna tarkoittaa myös todella kovaa tuhoa.

Kun palestiinalaiset pilkkaavat ja uhoavat, Kirjoituksien valossa tulee meidän tuntea sääliä heitä kohtaan, sillä monet heistä valitettavasti tulevat tuhoutumaan, kun he koskevat universumin Luojan silmäterään, joka on Israel.

Mutta yhtä kaikki, niin juutalaiset, palestiinalaiset, arabit kuin kreikkalaisetkin tarvitset Messias Jeesusta saadakseen syntinsä sovitukseksi ja löytääkseensä tien universumin Luojan luokse paratiisiin.

Olethan sinä jo ystävä löytänyt tien ikuiseen elämään ja todelliseen rauhaan Messias Jeesuksessa?

Jewish and Arab boy

”Älkää puhuko valhetta toisistanne, te, jotka olette riisuneet pois vanhan ihmisen tekoinensa ja pukeutuneet uuteen, joka uudistuu tietoon, Luojansa kuvan mukaan. Ja tässä ei ole kreikkalaista eikä juutalaista, ei ympärileikkausta eikä ympärileikkaamattomuutta, ei barbaaria, ei skyyttalaista, ei orjaa, ei vapaata, vaan kaikki ja kaikissa on Messias (Kristus).” – Kolossalaiskirje 3:9-11

4 comments on “Muinaisten palestiinalaisten paluu

  1. Kiitoksia kirjoituksistasi.
    Ohessa hetken johdatuksessa (taistelin Israelin puolesta ”pallywood”-valheita
    vastaan) löytämiäni kohtia lähi-idän historiasta:

    ”Vaikka filistealaisten alkuperää ei tunneta, yleensä heitä pidetään alueelle hyökänneenä indoeurooppalaisena merikansana.
    Egypti kykeni osittain voittamaan merikansat vuonna 1179ekr. Ramses salli eloon jääneiden asettua asumaan ISRAELIN ja palestiinan alueelle, jonne he perustivat oman valtion. Heitä kutsuttiin filistealaisiksi.
    Vaikka filistealaiset antoivat nimensä palestiinalle, heidän alkuperänsä on eri kuin alueen seemiläisten palestiinalaisten.
    Esiseemiläiset (protoseemiläiset) ovat asuneet alkujaan Arabian niemimaalla, Afrikan sarven tai Etiopian alueella.

    Filistealaiset asuivat Kaanaan etelärannikolla israelilaisten saapuessa uudestaan alueelle.
    Alue ulottui keskim.20 km levyisenä kaistana n. 20km Gazan eteläpuolelta samanverran Jaffan eteläpuolelle.
    Israelilaisten saapuessa Egyptistä he EIVÄT VALLOITTANEET filistealaisten alueita
    vaan välimeren rannalla oli jatkuvasti kansa sotatilassa Israelia vastaan joka
    JOPA VALLOITTI (lue miehitti) ISRAELIN, nöyryyttäen ja alistaen Juutalaisia.
    Nimen palestiina antoivat alueelle vasta Roomalaiset. Joten oliko esihistoriassa sen nimistä maata lainkaan?
    KIRJALLISTEN MERKINTÖJEN OSALTA TUNNETAAN NOIN 1211ekr. ENSIMM-
    ÄINEN TUNNETTU RAAMATUN ULKOPUOLINEN, EGYPTIN FAARAO
    MERENPTAHIN TEKEMÄ VIITTAUS ISRAELIIN.
    vrt. vuosiluvut 1211ekr. ja 1179ekr.”

    Lähdeviittaukset unohtuivat hengen palossa, pyhää kansaa puolustaessani.
    Toivottavasti näistä on apua ja lisäselvennystä totuuden julkituomisessa.

    Arto Davidsson

    Tykkää

    • Jos luet artikkelin ja liitteet, niin huomaat että Palestiinan nimeä käytettiin satoja vuosia eKr.

      Tärkeä asia on ymmärtää, että alue ei kuulu juutalaisille siksi että he olivat siellä ensin, vaan koska se on universumin Luojan ja Hän antoi sen juutalaisille, silloin kun Abraham asui vieraana palestiinalaisten (filistealaisten) keskuudessa.

      Tykkää

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s